Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ta stara prawda sprawdza się niemalże na każdym kroku naszego życia. Jest tak samo prawdziwa jak bzdurnym jest powiedzenie, że pieniądze szczęścia nie dają. Ale dlaczego tak z grubej rury? Ostatnio pogłębiać zaczęły się we mnie dwa wielkie marzenia – jedno dotyczące podróży – takie szalonej, wielkiej podróży gdzieś daleko, swoistej ucieczki do przodu; drugie zaś dotyczące miejsca przyszłego zamieszkania. Od niedawna mam własne mieszkanie, wiele z nim jeszcze mogę zrobić, a już we mnie obudził się potworek i zaczyna krzyczeć – loft.

Loft, po angielsku znaczący poddasze lub strych to w kontekście przestrzeni mieszkalnej mieszkanie o wysokim standardzie, przeważnie o dużej powierzchni, urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, np. fabrykach lub magazynach. Moda na lofty dotarła do Polski dopiero parę lat temu, mimo, że w Zachodniej Europie ma się doskonale od kilkudziesięciu lat. Pierwsze lofty w Polsce zostały zaoferowane w Łodzi, gdzie powstały w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Zyskały na tyle dużą popularność, że szybko moda na lofty rozprzestrzeniła się na inne miasta. W Polsce nie brakuje miejsc, w których lofty można urządzić. Barierą stała się więc ich cena – wysoki standard i koszty urządzenia wielkich powierzchni skutecznie blokują rozpowszechnienie się tego typu mieszkań. W Polskiej świadomości lofty funkcjonują także jako snobistyczne zachcianki. Poniżej kilka grafik przykładowych loftów.

Dlaczego loft? Bardzo podoba mi się przestrzeń i swoboda urządzenia tego miejsca. Praktycznie nieograniczona możliwość użycia wyobraźni. Wielkie okna dające dużo światła i piękne widoki. Surowość starych murów połączona z nowoczesnym, a jednocześnie klasycznym wykończeniem. I tak dalej. Mógłbym mnożyć argumenty. W moim ukochanym Toruniu obecnie loftów nie ma chociaż co jakiś czas pojawiają się informacje, że mogą one powstać w części budynków po starych Młynach. Mało to jednak prawdopodobne w związku z planami miasta wobec tego budynku. Najbliższe Torunia lofty są w Bydgoszczy.

Z marzeniami jest piękne to, że się do nich dąży, a przy odrobinie szczęścia i odpowiedniej dozie zacięcia udaje się je zrealizować. Oczywiście marzenie dotyczące wielkiej podróży jest tańsze niż loft, ale oba te marzenia są do zrealizowania.

Reklamy